Bardzo nas cieszy, że nasze artykuły wzbudziły Wasze zainteresowanie. Pojawia się mnóstwo uwag i kolejne pytania. Dziś odpowiadamy na jedno z nich:

czy prowadząc działalność nieewidencjonowaną można pozostać zarejestrowanym jako osoba bezrobotna w urzędzie pracy?

 

Zacznijmy od początku.

 

Kto może zarejestrować się jako osoba bezrobotna?

Status osoby bezrobotnej możesz uzyskać spełniając szereg warunków. Przede wszystkim musisz być osobą niezatrudnioną i niewykonującą innej pracy zarobkowej. Ale to nie wszystko. Podlegasz rejestracji jako osoba bezrobotna, gdy nie złożyłeś wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, nie uzyskujesz miesięcznie przychodu w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz nie podlegasz, na podstawie odrębnych przepisów, obowiązkowi ubezpieczenia społecznego.

 

Czym jest inna praca zarobkowa?

Tę kwestię reguluje definicja zawarta w Ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.  Inna praca zarobkowa  oznacza wykonywanie pracy lub świadczenie usług na podstawie umów cywilnoprawnych, w tym umowy agencyjnej, umowy zlecenia, umowy o dzieło albo w okresie członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej, spółdzielni kółek rolniczych lub spółdzielni usług rolniczych.

 

Działalność nierejestrowana

Zgodnie z art. 5 ust. 1 Ustawy – Prawo przedsiębiorców, działalność nieewidencjonowana, to działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2017 r. poz. 847), i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej.

 

Podsumujmy:

– prowadząc działalność nierejestrowaną nie osiągasz miesięcznego przychodu wyższego niż 50% minimalnego wynagrodzenia

– nie posiadasz wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej

– nie podlegasz obowiązkowi ubezpieczenia społecznego

– działalność nierejestrowana zgodnie z definicją nie jest formą innej pracy zarobkowej

 

WNIOSEK: działalność nierejestrowana nie wyklucza rejestracji w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna

Nasze stanowisko potwierdziło w rozmowie telefonicznej Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia,  zielonalinia.gov.pl

UWAGA: przed dokonaniem oceny, czy możesz zarejestrować się jako osoba bezrobotna prowadząc działalność nierejestrowaną, sprawdź pełen zakres warunków jakie należy spełnić by dokonać takiej rejestracji. Tu znajdziesz pełny tekst przepisu : https://bit.ly/2KAjFCe).

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 12 listopada 2012 r. w sprawie rejestracji bezrobotnych i poszukujących pracy (Dz.U. 2012 poz. 1299)
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. 2017 poz. 1065)

About the Author

18 Replies to “Działalność nieewidencjonowana a status osoby bezrobotnej.”

 1. To jest pierwsze całościowe wyjaśnienie tej kwestii jakie znalazłem. Dziękuję!

  1. Tymoteusz, cieszymy się, że znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania. Jeśli znajdą się inne nurtujące kwestie, nie tylko związane z działalnością nieewidencjonowaną, zachęcamy do ich zgłaszania. Zależy nam, by poruszane tematy były dla Was interesujące i potrzebne. Pozdrawiamy i życzymy powodzenia w ewentualnych przedsięwzięciach 🙂

 2. Bardzo dziękuję za ten artykuł ! Nigdzie nie mogłam znaleźć konkretnych informacji na ten temat. Będę polecać Państwa stronę dalej

  1. maruszka, cieszymy się, że rozwialiśmy wątpliwości. Zapraszamy do nas jak najczęściej 🙂

 3. Witam
  Chcę rozpocząć prowadzenie działalności nieewidencjonowanej i czy mogę się zarejestrować jako osoba bezrobotna, bo oczywiście chodzi mi o ubezpieczenie.

  1. Oczywiście, zgodnie z przywołanymi w artykule przepisami możesz zarejestrować się jako osoba bezrobotna.

 4. Witam serdecznie.
  Chcę rozpocząć działalność nierejestrowaną.
  Wiem, że przy rozliczaniu PITU w przyszłym roku będę musiał wykazać przychód z innych źródeł co obciąży mnie podatkiem 18 lub 32 %. Kiedy będzie 18 a kiedy 32 lub wcale ?
  Serdecznie pozdrawiam i polecam BLOG!

  1. Wszystko jest uzależnione od pozostałych przychodów wykazanych w PIT. Jeśli łączny dochód do opodatkowania ze wszystkich źródeł przekroczy kwotę 85 528 zł, wówczas od nadwyżki zostanie naliczony podatek 32%. Można uznać, że jeśli dochód z działalności nieewidencjonowanej będzie stanowił tę nadwyżkę, podatek od niego będzie naliczany właśnie według tej stawki.
   Jeśli łączny dochód do opodatkowania nie przekroczy 85 528 zł, wówczas podatek naliczany jest według stawki 18%. Podatku nie zapłacimy w sytuacji, kiedy nasz dochód zmieści się w kwocie wolnejod podatku. Ostatni przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Kwota wolna od podatku maleje wraz ze wzrostem dochodu, należy także wziąć pod uwagę, że jest wyższa dla osób samotnie wychowujących dzieci.

  1. Monika, bardzo dziękujemy. Cieszy nas, że znalazłaś coś dla siebie. Postaramy się utrzymać poziom 🙂

 5. Artykuł bardzo pomocny. Mam jeszcze pytanie dodatkowe. Zarejestrowałam się jako osoba bezrobotna. Złożyłam wniosek o dotację na rozpoczęcie działalności gosp. w PUP. Procedura przyznania dotacji potrwa około 2 miesięcy. Czy do tego czasu mogę prowadzić działalność nierejestrowaną, aby budować sobie bazę klientów?

  1. Aby uzyskać dotację na rozpoczęcie działalności musisz posiadać status osoby bezrobotnej. Zgodnie z przywołanymi w artykule przepisami, prowadzenie działalności nieewidencjonowanej nie powoduje utraty tego statusu. Należy także pamiętać, że w świetle zapisów art. 5 Prawa przedsiębiorców, działalność nieewidencjonowana nie stanowi działalności gospodarczej. Odpowiedź na Twoje pytanie brzmi: tak – możesz prowadzić działalność nieewidencjonowaną do czasu uzyskania dotacji. Po podpisaniu umowy z Urzędem Pracy będziesz zobowiązana do zarejestrowania działalności gospodarczej, będziesz mogła natomiast skorzystać z ulgi na start, o której piszemy tutaj Ulga na start

 6. Dzień dobry,
  a co z prowadzeniem jednocześnie kilku działalności nieewidencjonowanych w różnych branżach? Np prowadzenie korepetycji a z drugiej strony zagranie jako dj na weselu? Prowadząc obydwie działalności nie przekroczę 1050 zł w skali miesiąca. Co wtedy?

  1. Działalność niewidencjonowana, podobnie jak działalność gospodarcza jest jedna w przypadku jednej osoby fizycznej. W ramach działalności nieewidencjonowanej można sprzedawać różnego rodzaju usługi i produkty, jednak limit przychodu jest jeden i łącznie nie może przekroczyć 1050 zł miesięcznie. Nie ma przeciwskazań, żeby udzielać korepetycji i pracować jako DJ.

 7. Dziekuje ciesze sie ze poznalam odpowiedzi na rozne pytania.Moje pytanie. to jesli chce np.szyc rozne dekoracje to niemusze tego nigdzie zglaszac tylko pisac w zeszycie sobie ile uszylam i ile sprzedalam.I wtedy za rok np.2018r.rozliczam pit.i podaje moj zarobek za ten caly rok bedac bezrobotna.

  1. Zgadza się, jest to tzw. uproszczona ewidencja sprzedaży zawierająca sumę uzyskanego przychodu należnego z danego dnia. Może być ona prowadzona nawet w zwykłym zeszycie.

   Należy pamiętać, że istnieją wyjątki, w których obowiązek posiadania kasy fiskalnej dotyczy również osób prowadzących działalność nieewidencjonowaną. O tym, kogo bezwzględnie obowiązuje kasa fiskalna można przeczytać w § 4 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Są to m.in. usługi przewozów pasażerskich, sprzedaż sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego, sprzedaż wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali, usługi fryzjerskie.

 8. Witam. A co z sanepidem i innymi jednostkami kontrolnymi? Czy przy rozliczeniu się z podatku co miesiąc niegrozi nam taka kontrol?

  1. Przepisy mogą nakładać dodatkowe obowiązki, które należy wykonywać w pewnych branżach nawet w przypadku działalności nieewidencjonowanej. Jest to między innymi obowiązek spełniania odpowiednich wymogów sanitarnych w przypadku sprzedaży produktów spożywczych czy produkcji kosmetyków. Jeśli więc w ramach działalności nieewidencjonowanej zajmujemy się np. przygotowaniem żywności, możliwa jest kontrola sanepidu.

Comments are closed.